Blachodachówka modułowa i w arkuszach – różnice

Blachodachówkę możemy kupić pod postacią modułów lub arkuszów. Każda z tych wersji ma swoje wady i zalety oraz odrębne przeznaczenie. W tym artykule opowiemy więcej o każdym z tych materiałów. Dowiesz się, na który najlepiej jest się zdecydować, by zyskać porządny i ekonomiczny dach na lata. Ponadto sprawdzisz najlepsze powłoki blachodachówek.

Blachodachówka modułowa

Blachodachówka tego typu występuje w postaci modułów. To sprawia, że łatwiej zamontować ją na dachu, a transport materiału na teren budowy jest bezpieczny. Dzięki takiemu rozwiązaniu, zadaszenie można idealnie wymierzyć na więźbę, co skutkuje tym, że nie tracimy materiału ani nie ma potrzeby, by go docinać. Moduły dają możliwość stworzenia eleganckiego dachu na domach o różnych stylach i kątach nachylenia. Występują z powłokami ochronnymi – ocynk, alucynk, poliester i posypka. Te filmy zabezpieczają blachę przed korozją, powstałą na skutek zalegającego na dachu śniegu lub intensywnych opadów deszczu.

Blachodachówka w arkuszach

Blachodachówka występująca w arkuszach jest dedykowana na większe obiekty, np. przemysłowe. Arkusze są ogromne, więc trudniej je przetransportować, dopasować do wymiarów domu i ewentualnie przyciąć. Dlatego tak rzadko się je wybiera. Jednak pod względem jakości i powłok ochronnych, w niczym nie uchybiają blasze modułowej. Najlepszym zastępstwem dla blachodachówki pod postacią arkuszy, może być blacha trapezowa.

Różnice pomiędzy blachodachówkami

Łatwo można dostrzec, że najlepszym produktem na zadaszenie, okazuje się blachodachówka modułowa. Jej zalety są nieocenione, w porównaniu z blachodachówką w arkuszach. Możemy szybko zamontować ją na swoim pokryciu, bez konieczności docinania. Nie uszkodzi się w transporcie. Poza tym, cechuje się odrobinę większą wytrzymałością. Panele blachy są mniejsze, więc dokładniej i z większą starannością przytwierdzimy je do więźby. Nie trzeba zbierać specjalistycznych wymiarów ani montować skomplikowanego rusztowania. Blachodachówka modułowa jest także bardziej odporna na wszelkie negatywne działania czynników mechanicznych i meteorologicznych.