Jak dbać o akumulator w kosiarce?

Nawet najwyższej jakości sprzęt potrzebuje regularnej konserwacji. Jeśli zapomnimy o koniecznej pielęgnacji urządzeń ogrodniczych, szybko może się okazać, że nawet kompleksowa naprawa nie pomoże i musimy kupić nową kosiarkę czy traktorek ogrodowy. Jednym z podstawowych elementów jest oczywiście akumulator – również i on wymaga, żeby o niego dbać.

Co zrobić, żeby akumulator w kosiarce posłużył na dłużej?

Bez względu na to, czy nasz akumulator do kosiarki ma małą, czy dużą pojemność, w końcu ulegnie rozładowaniu. Stanie się to szybciej szczególnie w przypadku, gdy często korzystamy ze sprzętu, a dodatkowo posiadamy bardzo dużą powierzchnię do skoszenia. 

By przedłużyć trwałość baterii, dobrze przynajmniej raz na dwa miesiące podłączyć akumulator do prostownika celem tzw. ładowania konserwującego. Powinno trwać przez 10 godzin przy użyciu prądu o napięciu wynoszącym 1/10 pojemności. Można zresztą zaopatrzyć się w ładowarkę konserwującą, która automatycznie dostosowuje poziom napięcia. 

Jedną z najważniejszych czynności, jaką obowiązkowo musimy wykonywać, jeśli chcemy, by akumulator w kosiarce działał co najmniej kilka lat, to odłączanie go od instalacji przed nadejściem zimy. Kiedy kończy się sezon koszenia, wystarczy odpiąć minusowy przewód. Wiele osób o tym zapomina, co może niestety sprawić, że akumulator nie odpali wiosną.

Dlaczego dbanie o akumulator kosiarki jest konieczne?

Jak już zostało wspomniane, bardzo często się zdarza, że po rozpoczęciu zimy zapominamy o tym, by odciąć od zasilania akumulator w kosiarce. Tymczasem nasz sprzęt ląduje w garażu czy schowku na kilka miesięcy, więc siłą rzeczy akumulator zaczyna się rozładowywać. Ten proces będzie jednak przebiegał znacznie wolniej, jeśli zadbamy o odłączenie go od instalacji. Zwracajmy też uwagę na to, czy akumulator przebywa we właściwych warunkach. Jeśli garaż jest nieogrzewany, bateria może zamarznąć w niskiej temperaturze.

Nawet odpowiednio dbając o akumulator, średnio co kilka lat musimy go wymieniać. Nowy model możemy znaleźć m.in. na https://ogrodexmilicz.pl.