Najczęściej popełniane błędy przy robieniu wylewki

Beton to wciąż najbardziej popularny i niezbędny materiał na każdej budowie. Betonu używa się do niemal wszystkich prac budowlanych. Beton jest jednak bardzo wymagającym materiałem. Jakie najczęstsze błędy występują podczas robienia wylewki betonowej?

Zła konsystencja mieszanki betonowej

Wylewkę kładzie się warstwowo i każda z warstw powinna mieć odpowiednią konsystencję. Ponieważ wylewki robi się zazwyczaj na dużej powierzchni, niemożliwe jest korygowanie konsystencji mieszanki na placu budowy, podczas prac.

Niewłaściwa gęstość mieszanki utrudnia jej poprawne ułożenie. Dlatego należy zamawiać beton dobierając go do wielkości robionej wylewki, warunków atmosferycznych, w jakich wylewką jest robiona i możliwości wykonawczych. Beton Olesno oferuje mieszanki najwyższej jakości.

Brak dylatacji

Duże podłogi muszą być podzielone na mniejsze fragmenty. Przestrzenie pomiędzy poszczególnymi fragmentami wylewanego betonu to właśnie otwory dylatacyjne. Dylatacja ma za zadanie zmniejszyć napięcie wylewki i zapobiegać jej pękaniu. Przestrzenie dylatacyjne powinny również znajdować się w miejscach, gdzie podłoga łączy się ze ścianą i w przejściach pomiędzy pomieszczeniami.

Zbyt duże otwory dylatacyjne

Rozmiar szczelin dylatacyjnych zależy od rodzaju podłogi jaka będzie położona na wylewkę. Jeśli ma to być miękka wykładzina, zbyt duże otwory dylatacyjne spowodują jej odkształcanie w miejscach dylatacji.

Źle wykonana dylatacja pomiędzy dwiema różnymi podłogami

Bardzo popularnym błędem jest wykonanie nieodpowiedniej dylatacji w miejscu, gdzie łączą się dwie różnego rodzaju podłogi. Jeśli mamy do czynienia z łączeniem podłogi drewnianej z płytkami ceramicznymi, dylatacja nie powinna być wykonana z fugi cementowej. W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie masy korkowej, lub innych mas dopasowanych kolorystycznie do jednej z podłóg.

Zły dobór wylewki do rodzaju podłogi

Wylewkę dobiera się do rodzaju podłogi, jaka ma być na wylewce kładziona. Innego rodzaju wylewkę należy zrobić pod podłogę drewnianą, a innego rodzaju pod płytki ceramiczne. Należy również wziąć pod uwagę na ewentualne instalacje , które będą znajdować się pod podłogą. Największy wybór cementu i różnych ważnych jego domieszek można znaleźć tutaj: http://wlodar.com.pl/.