Odzież ochronną podstawą bezpiecznej pracy w ogrodzie

playmobil-515564_640Sadzenie kwiatów, dbanie o trawnik i krzewy, podlewanie, nawożenie, przycinanie gałęzi drzew. Dla prawdziwego amatora prac ogrodowych nie ma lepszej formy relaksu. Warto jednak dbać o to, aby troska o zieleń wokół domu czy na działce nie skończyła się dla nas nieprzyjemnymi konsekwencjami. Jeżeli po pracy w ogrodzie często szczypią oczy, ręce i kolana są otarte, a plecy bolą od ciągłego schylania się i noszenia ciężkich rzeczy najprawdopodobniej przyczyną jest zła odzież ochronna (a najczęściej jej brak) i brak zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Dla wielu osób praca w ogródku to sposób na odpoczynek po ciężkim dniu w pracy, lub forma aktywnego relaksu w weekend. Musimy jednak pamiętać, że wbrew pozorom przydomowy ogród to miejsce, w którym szczególnie łatwo o kontuzję i urazy, dlatego warto zainwestować w odpowiedni strój. Podstawą są długie spodnie. W szortach możemy narazić się na ukąszenia owadów lub skaleczenia kolcami kwiatów. Do pracy w ogrodzie najlepsze będą takie ze specjalnych materiałów (nylon, PCV). Przyda się także kurtka, koszulka z długim lub krótszym rękawem (w zależności od pogody).

Odzież robocza to także odpowiednie buty. Będąc na swoim własnym ogródku wielu z nas chodzi po prostu w klapkach lub boso. To podstawowy błąd, który naraża nasze stopy na urazy i ukąszenia. Pełne obuwie przy pracy w ogrodzie jest zatem bardzo ważne, w tym samym celu chronimy ręce za pomocą rękawic. Latem nie powinniśmy narażać swojej głowy na długotrwałe działanie ostrych promieni słonecznych, dlatego pamiętajmy o czapce. W trakcie koszenia trawnika warto ochronić swoje oczy, dzięki specjalnym okularom ogrodniczym (jeżeli nie mamy ich pod ręką, możemy je zastąpić zwykłymi okularami przeciwsłonecznymi), natomiast specjalne zatyczki zapobiegną szkodliwemu działaniu hałasu na nasz słuch.