Remont dachu z blachy

Każdy, nawet najwyższej jakości dach wymaga prac konserwacyjnych po to, aby jak najdłużej utrzymał się w dobrym stanie. Dziś podpowiemy jak zadbać o dach z blachy.

Pierwsze oznaki potrzeby remontu

Pierwszym objawem, że dach należy zakonserwować, jest matowienie koloru. Blacha bowiem ma to do siebie, że z upływem lat, pod wpływem działania promieni słonecznych, traci wyrazistość koloru i matowieje. Blachodachówka ma tę zaletę, że można ją odmalować. Aby jednak uniknąć kłopotów, należy wybrać specjalny, przeznaczony do dachów lakier. Pod pewne rodzaje lakierów konieczne będzie również położenie specjalnego podkładu. Najlepiej wybrać produkty polecane przez producenta blachodachówki, które dadzą nam gwarancję trwałości i zabezpieczą dach na długi czas. Jeśli natomiast na dachu pojawią się odpryski(na oryginalnej warstwie ochronnej), może to świadczyć o złym położeniu lakieru już na etapie produkcji. Należy wtedy zgłosić reklamację u producenta, który jest zobowiązany do wymiany poszycia. W trakcie prac remontowych, do chodzenia po dachu z blachodachówki, należy używać tylko i wyłącznie miękkiego obuwia. Twarde buty mogą odkształcić blachę, co w konsekwencji może doprowadzić do jej uszkodzenia.

Jak często konserwować dach

Producenci blachodachówki dają bardzo długą gwarancję na swoje produkty. Niemniej jednak to w interesie właściciela dachu leży dbanie o niego. Czyszczenie rynien i sprawdzanie stanu poszycia dachu powinno odbywać się co rok lub dwa. Dla bezpieczeństwa i spokoju. Wcześniej wyłapane usterki i małe uszkodzenia, pozwolą w prosty sposób uporać się z problemem. Aby uniknąć rdzewienia blachy powinno się używać, już przy kładzeniu poszycia, nożyc ręcznych lub wibracyjnych. Szlifierki kontowe mogą bowiem uszkodzić warstwę ochronną, którą pokryta jest blachodachówka i obniżyć znacznie jej odporność. Jeśli poszyciem dachu jest blacha trapezowa to postępujemy dokładnie tak samo jak w przypadku blachodachówki.

Dach szyty na miarę oczekiwań

Ważne jest aby od samego początku budowy dachu postępować zgodnie z zaleceniami producenta.Jeśli dach został właściwie położony, to zarówno właściciele dachu z blachodachówki, jak i z blachy trapezowej, będą mogli cieszyć się pięknym, trwałym i bezpiecznym dachem przez długie lata.